„Dzieci obrońcy Grodna 1939 roku"

2IMG_20231023_122048 (1).jpg

Kim był Tadeusz Jasiński ? Pewnie niewielu z naszych uczniów to wie. Był Waszym rówieśnikiem,  chłopcem, który w bohaterski sposób zakończył swoje młode życie broniąc swego miasta. Tragiczna historia Tadzia Jasińskiego – bohaterskiego obrońcy Grodna, który przywiązany przez Sowietów do czołgu zginął jako „żywa tarcza” we wrześniu 1939 r. – wydarzyła się naprawdę!

Dziś mogliśmy o tym usłyszeć podczas koncertu poświęconego pamięci „Dzieci obrońcy Grodna 1939 roku" - w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku – Europejskie Centrum Sztuki.

Na zaproszenie organizatorów na ten koncert udała się reprezentacja naszej szkoły, uczennice z klasy 8 b: Julia Łupińska i Kasia Mystkowska wraz z dyrektorem szkoły Katarzyną Matuk. Mogliśmy usłyszeć o bohaterskim losie Tadzia Jasińskiego i wysłuchać wzruszającego koncertu w wykonaniu chórów: dziecięcych i młodzieżowych (chór III Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego pod kierunkiem dr Anny Olszewskiej, chór Szkoły Podstawowej nr 47 im. J. K. Branickiego pod kierunkiem mgr Jolanty Drużyńskiej). Koncert uświetniły występy solistów i recytacje utworów poetyckich. Spotkanie było hołdem pamięci dla tych, którzy swoją postawą pokazali, że Ojczyzna jest dla nich najważniejsza.

O Tadziu można poczytać więcej: https://bialystok.ipn.gov.pl/pl1/aktualnosci/36491,77-rocznica-smierci-bohaterskiego-obroncy-Grodna-13-letniego-Tadzia-Jasinskiego.html