PORADNIK DLA RODZICÓW PIERWSZOKLASISTY

Szanowni Państwo, drodzy Rodzice!

Podjęcie nauki w szkole to duże wyzwanie dla dziecka i rodzica. Liczymy, że nasz poradnik ułatwi przygotowanie przyszłego ucznia. Jak postępować, zanim dziecko przekroczy próg szkoły?

1. Rozmawiaj z dzieckiem o szkole w czasie wakacji.

Najlepiej, gdy rodzice zaczynają rozmowy już w czasie wakacji i przygotowują dziecko stopniowo. Trzeba malucha uspokoić i zapewnić, że może pytać o wszystko, co jest niejasne i niepokojące. Można odnieść się do własnych miłych wspomnień.

1. Pozytywnie nastaw swoje dziecko do nauki w szkole.

Pokaż mu, że dzięki nauce będzie samodzielne. Gdy nauczy się czytać, przeczyta samo ulubioną bajkę. Gdy nauczy się liczyć, będzie samodzielnie płacić w sklepie i jeszcze policzy resztę. Pokaż, że nauka to praktyczna rzecz w życiu codziennym. Nie wywieraj presji, nie strasz niepotrzebnie. Szkoła ma być również przygodą i dobrą zabawą.

1. Tłumacz dziecku, jak ma się zachowywać w szkole.

Wyjaśnij dziecku, że w szkole należy słuchać i respektować polecenia nauczyciela – tak jak w domu słucha mamy i taty. Wtedy łatwiej mu będzie dostosować się do szkolnych wymagań. Powinno darzyć szacunkiem starszych i inne dzieci. Dzięki temu unikniemy problemów w przyszłości. Ucz je samodzielności, odpowiedzialności, wyrabiaj poczucie obowiązku.

1. Przygotuj dziecku miejsce do nauki.

Znajdźcie wspólnie miejsce, kącik, gdzie nic nie będzie rozpraszać uwagi dziecka. Wyznaczcie miejsce na tornister, książki, zeszyty, przybory szkolne.

1. W czasie wakacji przyprowadź dziecko do szkoły.

Spokojnie zapoznaj z nowym miejscem: salą, korytarzami, łazienką, stołówką, boiskiem, placem zabaw. Szkoła jest wtedy „pusta”, ale pracownicy oprowadzą po budynku. Zgłoś się w sekretariacie. Obejrzyjcie wszystko powoli.

1. Dostarcz kopię oceny dojrzałości szkolnej Twojego dziecka do sekretariatu szkoły, którą otrzymałeś z Przedszkola (do 20 sierpnia ). To pozwoli przyszłemu wychowawcy przygotować i zaplanować pracę wychowawczą i dydaktyczną. Szkoła przestrzega ustawy o ochronie danych osobowych i wszystkie informacje wykorzystywane są tylko do procesu dydaktycznego.

2. Przygotuj z dzieckiem wyprawkę – koniecznie w czasie wakacji.

Zakup przyborów szkolnych może być doskonałą zabawą. Oto lista niezbędnych rzeczy pierwszoklasisty:

1.Bloki w formacie A-4:

- techniczny biały

- techniczny z kolorowymi kartkami (intensywne kolory)

- rysunkowy biały

- rysunkowy z kolorowymi kartkami (intensywne kolory)

1. Wycinanki - format A-3

2. Klej w sztyfcie szt.4

3. Nożyczki z zaokrąglonymi czubkami

4. Farby plakatowe (1 pędzelek gruby, 1 pędzelek cienki oraz naczynie do wody)

5. Pastele oleiste

6. Kredki ołówkowe

7. Ołówki HB szt.2

8. Długopisy szt.2 w kolorze niebieskim (nie mogą być ścieralne)

9. Specjalny ołówek do pisania (ołówek posiada wyżłobienia ze zwróceniem uwagi na leworęczność i praworęczność)

10. Zeszyty w kratkę 16k. szt.2

11. Zeszyt w dwie linie 16k.szt.1 (podczas kupowania proszę zwrócić uwagę na kolorowe linie)

12. Patyczki plastikowe

13. Ręczniki jednorazowe 2 rolki

14. Pudełko chusteczek higienicznych

Podręczniki i ćwiczenia (z wyjątkiem religii) są bezpłatne. Dzieci otrzymają je w szkole, w pierwszym tygodniu nauki. Prosimy o obłożenie i podpisanie podręczników, ćwiczeń i zeszytów na okładce. Wyprawkę ucznia należy przynieść do klasy w pierwszym tygodniu nauki.

Jak postępować, gdy dziecko przekroczy próg szkoły?

1. Rozpoczęcie roku szkolnego: 4 września 2023 roku.

W tym dniu spotykamy się na szkolnym boisku lub w razie niepogody - w sali gimnastycznej na inauguracji  roku szkolnego. Ten dzień warto przeżyć odświętnie. Rozpoczęcie nauki warto potraktować jako dzień wyjątkowo radosny, a nie przykry obowiązek. Można wybrać się na spacer, na lody; na pewno pozostawić wybór pierwszoklasiście. Potem przygotować tornister i jego wyposażenie na następny dzień. W kolejnych dniach nadzoruj pakowanie plecaka, żeby dziecko miało w nim wszystkie potrzebne przybory, a nie zabierało zbędnych rzeczy.

1. Przez pierwsze tygodnie (może nawet cały miesiąc) dzieci będą objęte szczególną troską.

Rodzice mogą odprowadzać swoje dziecko na wyznaczone miejsce (szatnia), skąd z całą klasą pod opieką wychowawcy idzie na lekcje. Pamiętaj,  im wcześniej Twoje dziecko będzie przychodzić na lekcje z klasą i nauczycielem – bez rodzica, tym szybciej się usamodzielni. Dzieci ze świetlicy szkolnej również odbierze nauczyciel.

1. Wyjaśnij dziecku, że nauczyciel to również przyjaciel, osoba, której dziecko może zaufać i zwrócić się o pomoc.

Zależy nam, aby szkoła była dla dziecka drugim domem; aby z radością przychodziło na lekcje, by z niecierpliwością czekało na spotkanie ze swoją panią oraz koleżankami i kolegami z klasy. Dołożymy wszelkich starań, aby dziecko czuło się w szkole dobrze i bezpiecznie.

1. Liczymy na owocną współpracę z rodzicami.

Nie traktuj wywiadówki jako przykrego obowiązku. Twoja współpraca z wychowawcą na pewno wyjdzie maluchowi na dobre – kto zna go lepiej niż Ty? Dzięki rozmowie z nauczycielem możesz znaleźć rozwiązanie wielu problemów. Również uwagi wymienione z innymi rodzicami mogą okazać się pomocne. Korespondencja w zeszycie kontaktowym to nie „uwagi”, ale informacje o zachowaniu i pracy ucznia na lekcji. Niekiedy są bardzo lakoniczne ze względu na ograniczony czas, więc jeśli masz wątpliwości, kontaktuj się z nami osobiście.

1. Świetlica.

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko korzystało ze świetlicy, koniecznie wypełnij wniosek (do pobrania na stronie szkoły w zakładce Rodzice/ Świetlica lub w sekretariacie szkoły).