Szkolny Konkurs „Prawa człowieka – Prawa dziecka” dla klas V – VIII

prawa-czlowieka900x300.jpg

Szkolny Konkurs „Prawa człowieka – Prawa dziecka” dla klas V – VIII

Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada na 10 grudnia ogłaszamy klasowy konkurs „Prawa człowieka – Prawa dziecka”.

Konkurs będzie trwał do 12 grudnia 2022 r. i zakończy się klasową wystawą plakatów oraz wręczeniem nagród za I, II i III miejsce.

Dzień Praw Człowieka obchodzony jest co roku 10 grudnia - w dniu, w którym Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych przyjęło w 1948 roku Powszechną Deklarację Praw Człowieka.

Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest dokumentem przełomowym, który głosi niezbywalne prawa, które przysługują każdemu jako istocie ludzkiej - niezależnie od rasy, koloru skóry, religii, płci, języka, poglądów politycznych lub innych, pochodzenia narodowego lub społecznego, majątku, urodzenia czy innego statusu.

„Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw”

”Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby”

Wyłonimy 3 klasy z najlepszymi plakatami i nagrodzimy ich. Poza tym, wszystkie plakaty zostaną rozmieszczone na korytarzu szkolnym na II piętrze, a plakaty laureatów ozdobią nasze tło tematyczne (tapetę) na Facebook’u i na stronie internetowej szkoły aby ważne słowa młodych ludzi dostrzegło jak najwięcej osób!

CELE KONKURSU: kształtowanie wśród uczniów postawy szacunku dla drugiego człowieka, rozpowszechnienie znajomości praw człowieka oraz ich poszanowania w życiu codziennym, rozwijanie twórczego myślenia i kreatywności uczniów,  uwrażliwianie na piękno sztuki.

ZASADY KONKURSU: Uczniowie podczas godzin wychowawczych przeprowadzą debaty klasowe na temat „Prawa człowieka - prawa dziecka”, a następnie wspólnie wykonają plakat będący swego rodzaju apelem o konieczność respektowania m.in. prawa do życia, wolności, bezpieczeństwa, do pokoju. Hasło przewodnie plakatu wylosuje gospodarz klasy u opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej w formacie A3 dowolną techniką (tak aby plakat zmieścił się w antyramie).

********************************************************

Wyłonienie laureatów nastąpi w dniu 10 grudnia 2022 r. w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka, a wręczenie nagród odbędzie się na apelu 12 grudnia 2022 r.

organizatorzy: opiekun Samorządu Uczniowskiego oraz nauczyciele historii i wiedzy o społeczeństwie

Arkusze do plakatów należy pobrać w sekretariacie. Prace należy z tyłu podpisać - klasa.